Fotogaléria

Tatranské vrcholy 2023

Tatranská zimná a letná sezóna 2023. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach, začínajúc spomienkou na nášho člena a kamárata Fojta.

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2023

Nový rok začali členovia nášho oddielu výstupom na Kráľovú hoľu. Ide o pravidelnú akciu Trojkráľová Kráľová hoľa. Tohtoročné podmienky bez snehu umožnili iba peší výstup, ale hlavné je, že bol úspešný až na vrchol.

Výročka – Ukončenie sezóny 2022

Po dlhom období covidu a rôznych zákazov sa konečne podarilo v roku 2022 zorganizovať výročnú členskú schôdzu v Ždiari – Bachledovej doline. Počas víkendu vybehli naši členovia na viacero kondičných túr v okolí Ždiaru, v Belianskych Tatrách. Večer patril hodnoteniu výsledkov za posledné 3 roky a samozrejme spevu, gitare a zábave.

Tatranské vrcholy 2022

Tatranská zimná a letná sezóna 2022. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach. Rok 2022 opäť začal spomienkou na nášho člena Fojta a všetkých zosnulých kamáratov.

Cyklistika – Liptov 2022

V júli 2022 organizoval oddiel našu pravidelnú akciu, cyklistiku na Slovensku. Po rôznych obmedzeniach padol tento rok dátum až na júl. Vybranou lokalitou sa stal Liptov a malá osada Železnô v Nízkych Tatrách.

Rumunsko – Rodna 2022

V máji 2022 sa vybrali členovia nášho oddielu, Majo a Braňo, na turistiku do Rumunska. Rozhodli sa prejsť hrebeňom pohoria Rodna a zároveň vystúpiť na najvyšší vrch tohto pohoria Vf. Pietrosul Rodnei s výškou 2 303 m.n.m. Na fotkách vidieť úspešný prechod, výstup na vrchol aj krásu rumunskej prírody.

Oddielové sústredenie – Javorová dolina 2022

V polovici marca organizoval náš oddiel sústredenie na chatke v Javorovej doline. Akcie sa zúčastnilo 9 členov. V prvý deň sa prvá skupina takmer po 2 hodinkách dostala na chatu, avšak s nesprávnym kľúčom. Vierka s Daliborom otočili trasu ešte raz, aby doniesli správny kľúč. Medzitým sa pripravil guláš a večer dorazila aj druhá časť partie. Chatku sa však nepodarilo vykúriť a tak noc bola ľadová. Druhý deň sa Majo rozhodol sám prejsť Zadnou Javorou dolinou do Sedielka a cez Téryho chatu zísť domov. Druhá partia – Dušan, Martin a Braňo – sa rozhodli vystúpiť ľadom do Ľadovej záhradky. Po prelezení ľadu 55m, 85 st. W4 sa dostali do Javorovej záhradky, no ďalší postup nebol možný. Tak sa rozhodli prejsť do Sedielka a zlyžovať dole. Posledná skupinka – Dalibor, Vierka, Jožo, Paľo a Anička – vyštartovala na skialp a dostali sa pod Prednú Suchú vežu a odtiaľ sa vrátili ku chate. Tretí deň zostúpili všetci členovia do Javoriny.

Slovenský raj – Ľady doliny Piecky 2022

Februárové lezenie ľadov v doline Piecky v Slovenskom raji – Dušan, Laco a Martin.

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2022

Po Silvestrovskom výstupe 2021/2022 na Krížovú sa členovia nášho oddielu zúčastnili každoročného Trojkráľového výstupu na Kráľovú hoľu s úspešným dosiahnutím vrcholu. V máji začala letná lezecká sezóna a členovia nášho oddielu si zaliezli na Dreveníku. Rok bol ukončený na ďalšej každoročnej akcii, výstupom na Ihlu a Čiernu horu v Levočských vrchoch s krásnymi výhľadmi na Tatry.

Tatranské vrcholy 2021

Tatranská zimná a letná sezóna 2021. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach. Rok 2021 však začal spomienkou na nášho člena a kamárata Fojta.

Prechod Pyrenejí 2021

V roku 2021 sa rozhodla členka nášho oddielu, Vierka Červenková, pre náročný, ale nádherný prechod pohoria Pyreneje. Po okúpaní sa v oceáne nastúpila na začiatok výstupu pri majáku Higuer v mestečku Hondarribia a podarilo sa jej prejsť väčšiu polovicu trasy. Ukončenie trasy je vyznačené ako modrý bod (na fotke trasy prechodu). Aj napriek predčasne ukončenému prechodu prešla celkovo neskutočných 455 km a nastúpala 23 000 výškových metrov. Krása!

Oddielové sústredenie – Garajovo 2021

V októbri sa uskutočnila posledná oddielová akcia v Tatrách. Z Garajovej chaty vyšli členovia oddielu na hrebeň a vystúpili na vrchy Svinica a Valentková. Návrat cez Hladké sedlo.

Cyklistika – Veporské vrchy 2021

Výber miesta tohtoročnej cyklistickej akcie a základného tábora padol na južné Slovensko, do okolia Kokavy-Háj. Prvý deň bol plán prejsť cez Homračku na priehradu Ružiná, cez Dobroč a Detviansku Hutu sa vrátiť na Háj. Cca 68 km. Búrka, dážď a vypustená priehrada však plány zmarili a tak členovia oddielu ostali v Kokave variť boršč. Druhý deň sa všetci vybrali Hájskou dolinou do Dráhovej. Trasa prechádzala cez Utekáč, s pamätným miestom bývalých sklárni, cez Kokavu nad Rimavicou okolo tanku až sa dôjde do Klenovca s vodnou nádržou na pitnú vodu. Dolinou Ráztočného nasledoval výšľap do sedla Pereš 690 m.n.m. medzi Cisárskou hoľou a Čremošom s návratom cez dolinu Havrilovec naspäť do Dráhovej a do Kokavy-Háj. Cca 45km. V sobotu bolo vymyslené stretnutie o 13:00 hod. na najvyššom bode Klenovský Vepor 1 338 m.n.m. Opäť sa však pre hromy, blesky a dážď musela meniť trasa. Niektorí členovia sa dostali po Tri Chotáre, ďalší nad Skorušinú. Jediní, ktorí dosiahli vrchol v tento deň boli Jožo a Peťo, ktorí vďaka pomalému tempu došli všade už po búrke. Hlavná partia sa následne presunula cez Lom nad Rimavicou, najvyššie položenú obec na Slovensku Čierťaž 1 007 m.n.m. a Nižné Polianky naspäť do základného tábora. Cca 55km. Posledný deň sa cez Homračku a Dubákovo podarí dostať na vyhliadkovú vežu Jasenina 995 m.n.m. Vrcholy stromov však už vežu prerástli a tak sú výhľady len z jedného miesta na Cerovú vrchovinu a najvyššie Maďarské kopce. Aj napriek nepriaznivému počasiu sa podarilo prejsť pekný kút Slovenska a nabrať kondičku na letnú lezeckú sezónu.

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2021

Prvým výstupom roku 2021 sa stala Kráľová hoľa, v rámci 14. ročníka trojkráľového výstupu. Sedem členov oddielu dosiahlo vrchol Kráľovej hole. Január zakončili Dalibor s Danom skialpom a zlyžovaním Kozieho kameňa v Kozích chrbtoch. Kráľovú hoľu zdolal aj Marcel v rámci skialpového výstupu od Vernára. Pekným tipom na túru je Daliborov prechod hrebeňa z Liptovskej Tepličky na vrch Závrch, tentokrát backcountry túra. Rovnako prešiel Dalibor s Peťom počas februára a marca viacero zaujímavých vŕškov v rámci nášho okresu; nad Vernárom, v Nízkych Tatrách. Na konci roka sa uskutočnili dva tradičné výstupy, VHT výstup na Ihlu a Čiernu horu v Levočských vrchoch a Silvestrovský výstup na Krížovú. Oba výstupy boli úspešné s výstupom na všetky plánované vrcholy.

Tatranské vrcholy 2020

Tatranská zimná a letná sezóna 2020. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach.

Cyklistika – Orava 2020

Na tohtoročnú cyklistiku si museli členovia oddielu počkať kvôli situácii s covid-19 až do septembra. Čakať sa oplatilo a počas troch dní sa podarila aj túra aj cyklistika. Prvý deň vystúpili členovia oddielu na Babiu horu 1 725 m.n.m., najvyšší vrch Oravských Beskýd. Druhý deň nasledovala cyklistika okolo priehrady Orava. A na záver bola na programe cyklistika do Klinu, nazývaného aj Rio de Klin. Nachádza sa tu 9,5 metrov vysoká socha Krista.

Super výkony tatranského skialpu 2020

V apríli tohto roku sa podarili nášmu členovi Marcelovi, spolu s parťákmi, super skialpové prechody v Tatrách.
1. Prechod okolo Javorákov; skialp cez 6 dolín a 5 sediel: Javorina – sedlo pod Zeleným – Predné Javorové sedlo – sedlo Závrat – Priečne sedlo – Sedielko – a návrat do Javoriny
2. Prechod okolo Krátkej; skialp cez 5 dolín a 6 sediel: Štrbské pleso – Bystrá lávka – Furkotské sedlo – Vyšné Terianske sedlo – Špára – Vyšná Krátka štrbina – Sedielkový priechod – a návrat na Štrbské pleso
3. Prechod skončil v Prielome pod Snehovým, no sever ďalej “nepustil”…

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2020

Týždeň po Silvestrovskom výstupe na Krížovú sa uskutočnil tradičný “Trojkráľový výstup” na Kráľovú hoľu, kde sa podarilo vystúpiť na vrchol 13-tim členom oddielu. O ďalší týždeň pokračovali členovia nášho oddielu v športovom duchu a to úspešným prechodom hrebeňa Spišskej Magury. V polovici januára sa konala oddielová akcia na chate Rita. V perfektnom počasí sa podarilo vystúpiť na vrcholy Borovniak a Stolica. Počas každoročnej akcie v Poloninách prešli členovia oddielu hrebeňom pohoria, s výstupom na Kremenec a Rabiu skalu. Ďalší slnečný víkend trávili členovia oddielu na Veternom vrchu. Koncom februára sa podaril zimný prechod Levočských vrchov prvykrát v krásnom počasí a členovia oddielu prešli na skialpoch od Ihly po Čiernu horu, najvyšší vrch Levočských vrchov. V marci prebehla akcia Krížna krížom krážom a členovia oddielu prešli na lyžiach hlavným hrebeňom Veľkej Fatry. Výstupy a oddielové akcie boli poznačené pandemickou situáciou, avšak akcia v Levočských vrchoch a zároveň každoročný výstup na Ihlu sa uskotočnil koncom decembra. Malá skupinka členov dosiahla vrchol Ihly, s prechodom na najvyšší vrch Čierna hora.

Výročka – Ukončenie sezóny 2019

Tradičným stretnutím na chate v Bachledovej doline sme ukončili horolezeckú sezónu 2019. Tohtoročná účasť sa radí medzi najväčšie, takmer si nebolo kde sadnúť. Počas troch dní pobehali členovia oddielu okolité kopčeky a kopce. Pri hodnotení výsledkov bolo z čoho vyberať, výstupy sa tohto roku podarili od Tatier až po Himaláje. K tomu si všetci pochutili na kapustnici, guláši a zaspievali pri gitare. Ukončenie sezóny ako má byť.

HO TJ Lokomotíva Štart – 60. výročie založenia oddielu 2019

Pri príležitosti 60. výročia založenia nášho horolezeckého oddielu sa uskutočnil výstup na Popradský Ľadový štít 2 390 m.n.m. Výber padol práve na tento štít, aby sme ako popradský oddiel oslávili výročie na rovnomennom štíte. Po stretávke na Popradskom plese, vyrazili členovia oddielu spoločne Zlomiskovou dolinou. Niektorí si to namierili priamo na vrchol, iní vyliezli aj na Drúk 2 395 m.n.m., Pastrnákovu vežičku a Východný štít nad Železnou bránou. Aj napriek horšiemu počasiu sa výstup podaril a oslavy pokračovali opäť na Popradskom plese spoločnou večerou.

Tatranské vrcholy 2019

Tatranská zimná a letná sezóna 2019. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach.


Ukrajina – Tri najvyššie vrchy Čornohory 2019

V septembri sa vybral Dalibor so synom Filipom na “expedíciu” do Ukrajiny. Cieľom bolo vystúpiť na tri najvyššie vrchy Ukrajiny v pohorí Čornohora: Hoverla 2 061 m.n.m., Brebeneskul 2 038 m.n.m. a Pip Ivan 2 028 m.n.m. Cieľ “Try nayvyshchi vershyny Ukrayiny” bol úspešne zdolaný.

Gruzínsko – Kazbeg 2019

V júli tohto roku sa vydala partia z oddielu na turistiku do Gruzínska. Majo, Peťo, Majka a Tibor, Anička a Braňo sa pokúsili o výstup na Kazbeg 5 033 m.n.m. Potom prešli z východu krajiny na západ do dedinky Ushguli. Počasie veľmi neprialo, ale podarilo sa vystúpiť na vrch Tiombaschir 3 288 m.n.m. a dostať sa aj pod najvyšší vrchol krajiny Schara 5 201 m.n.m.

Hory Balkánu 2019 – 2018

2019: Začiatkom leta turistika v Chorvátku s výstupom na najvyšší vrch krajiny, Sinjal 1831 m.n.m. v pohorí Dinara a turistika v Srbsku s výstupom na najvyšší vrch Srbska (bez územia Kosova), Midžor 2 169 m.n.m. Koncom leta prechod národných parkov a pohorí Macedónska. Od Šar Planiny na severe krajiny s najvyšším vrchom Titov vrv 2 747 m.n.m., cez národný park Mavrovo s najvyšším vrchom Macedónska & Albánska Golem Korab 2 764 m.n.m. až po NP Galičica a Pelister na juhu krajiny. Nechýbal výstup na najvyššie vrchy Magaro 2 255 m.n.m. a Pelister 2 601 m.n.m.

2018: Jesenná turistika v Bosne a Hercegovine. Výstup v národnom parku Sutjeska na najvyšší vrch krajiny Bosanski Maglić 2 386 m.n.m. a prechod do Čiernej hory, národného parku Piva s výstupom na Crnogorski Maglić 2 388 m.n.m. Zostupová trasa viedla cez Trnovačko jezero s návratom do Sutjesky v Bosne a Hercegovine. Na záver sa ešte podarilo stihnúť výstup na najvyšší vrchol rovnomenného pohoria Bjelašica 2 067 m.n.m.

Cyklistika – Gemer 2019

Pre tohtoročnú cyklistiku zvolil oddiel oblasť Gemera. Trasa viedla hrebeňom Slovenského rudohoria a podaril sa aj výstup na Kojšovskú hoľu 1 246 m.n.m., ktorá je najvyšším bodom rovnomenného geomorfologického celku. Na záver zavítal oddiel do múzea v Smolníku.

Zahájenie sezóny – Slovenský raj 2019

Aj do tretice sme sa stretli a otvárali lezeckú sezónu 2019 v Slovenskom raji. Ráno súťažili členovia oddielu v horolezeckom duatlone: 5km beh krásami Slovenského raja a lezenie na čas na blízkej skalke. Samozrejme ďalšiemu behu a lezeniu sa medze nekládli. Odmenou bol tradične kotlík gulášu a sud piva v “base campovej” chatke.

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2019

Ako na Nový rok, tak po celý rok, začala naša sezóna výstupom, tentokrát na vrchol Krížovej. O týždeň neskôr sa uskutočnil tradičný novoročný výstup oddielu na Kráľovú hoľu. Tentokrát to vyšlo na Troch kráľov a tak zažili členovia oddielu pravú Troj-Kráľovú hoľu. Začiatkom roka sa podarilo stretnúť a prejsť na skialpoch hrebeňom Levočských vrchov aj Polonín, s výstupom na najvyšší vrch Kremenec 1 221 m.n.m.  Vo Februári sa uskutočnila oddielová akcia na Čuntave. Za nepriaznivých podmienok sa podarilo vybojovať vrchol Kyprov 1 391 m.n.m. Na záver feburára sa uskutočnil aj druhý výjazd do Polonín s vydareným prechodom cez hrebeň Bukovských vrchov. Záver roka patril výstupu na Ihlu 1 282 m.n.m. z obce Ihľany. Tohto roku sa dvom členom podarilo dôjsť aj napriek nepriaznivému počasiu až po Čiernu horu, najvyšší vrch Levočských vrchov 1 289 m.n.m. Posledný výstup roku 2019 bol zároveň prvý zostup roku 2020. Členovia oddielu vystúpili na Silvestra roku 2019 na vrchol Krížovej a zopakovali úspech predchádzajúceho roku a v rezkým krokom zostúpili dole v roku 2020.

Výročka – Ukončenie sezóny 2018

Po roku sme opäť uzavreli sezónu a vyhodnotili najlepšie výstupy za rok 2018 na chate v Bachledovej doline. Počas troch dní prešli členovia oddielu tri kondičné túry v okolí Ždiaru, odkiaľ sú nádherné výhľady na Belianske Tatry a okolie. Večer nechýbala kapustnica a guláš od oddielových majstrov kuchárov.

Tatranské vrcholy 2018

Tatranská zimná a letná sezóna 2018. Galéria výstupov v Tatrách lezecky, turisticky a na lyžiach.

Taliansko – Dolomity 2018

Turistika a výstupy vo ferratovom raji – v Dolomitoch. Viaceré skupinky členov oddielu navštívili rôzne časti Dolomitov. Výstupy počas letnej sezóny 2018: Catinaccio di Antermoia 3 002 m.n.m., Monte Civetta 3 220 m.n.m., Punta Peňa 3 343 m.n.m., Ferrata Cir V., Piz Boe 3 152 m.n.m.

Andorra – Pyrenees 2018

Jesenná turistika v Parque Natural Comunal de los Valles del Comapedrosa v Andorre, pohorie Pyreneje. Cieľom výstupu bol na najvyšší vrch krajiny: Pic de Coma Pedrosa s výškou 2 942 m.n.m. Po ceste však zlákal aj susedný vrch Pic de Baiau s výškou 2 886 m.n.m. a tak sa podarilo urobiť okruh hrebeňom Coma Pedrosy s výstupom na oba vrcholy a zostup dolinou na úpätí týchto kopcov. Táto túra nie je zadarmo, keďže prevýšenie z dediny Arinsal je viac ako 1 400 výškových metrov.

Rakúsko – Hohe Tauren 2018

Výstup na Grosses Wiesbachhorn 3 564 m.n.m., nazývaný aj rakúsky Matternhorn.  Trasa začína v doline Kaprunu, odkiaľ sa dá autobusom vyviezť k vodnej nádrži Mooserboden 2 036 m.n.m. Nasleduje prvý výšľap na chatu Heinrich Schwaiger Haus 2802 m n.m. Z chaty sa pokračuje cez krátky zaistený kút na vrchol Oberer Fochezkopf 3 159 m.n.m. A odtiaľ už len priamo do výšky 3 564 m.n.m. aj keď počasie tentokrát veľmi neprialo.

Cyklistika – Strážovské vrchy 2018

Po dvoch rokoch sa cyklistická partia usadila opäť v základnom tábore Košecké Rovné, odkiaľ je množstvo nápadov na cyklo a pešie výlety. Cieľom väčšiny sa stal najvyšší vrch Strážovských vrchov – Strážov 1 213 m.n.m. Ďalšie trasy viedli aj jednou z najkrajších slovenských dedín Čičmany.

Zahájenie sezóny – Slovenský raj 2018

Rovnako ako v roku 2017, aj sezóna 2018 sa “otvárala” na chate v Slovenskom raji. Po rannom budíčku nasledovala tradičná súťaž v behu a lezení. Tohto roku sa súťaže zúčastnili všetky vekové kategórie. Nechýbal vynikajúci guláš a príjemné posedenie pri gitare.

Oddielová akcia v Bielovodskej doline 2018

Zimná oddielová akcia na chate v Bielovodskej doline. Krásne počasie prialo celý víkend výstupom v Rovienkovej doline aj v dolinách pri Kačacom plese.

Zimné – letné prechody v slovenských horách 2018

Začiatok roka a trojkráľový deň patril 11. ročníku výstupu na Kráľovú hoľu. Vo februári sa partia vybrala na 10 – hodinový prechod v prašane pohorím Branisko. Výstup na najvyšší vrch Smrekovica 1 200 m.n.m. je úspešné zapísaný vo vrcholovej knižke. Expedícia Poloniny ukončila február a zimné prechody slovenskými pohoriami. Rok uzatvoril výstup na Ihlu 1 282 m.n.m. z obce Ihľany. Pre nepriaznivé počasie sa nepodarilo dôjsť až po Čiernu horu, najvyšší vrch Levočských vrchov, no zimy a vetra stačilo aj pri výstupe na Ihlu.